Lāču muiža

Lāču muiža

Lāču muiža

Lāču muiža (Bärenhof / Morgensterns Hof) atradusies Nīcgales ielā (agrāk to dēvēja par Lāču muižas ielu), Sesku un Nīcgales ielas stūrī, kur līdz 2006. gadam atradās tās vārdā nosauktais Lāču muižas tirgus, bet šobrīd darbojas veikals “Maxima”. 18. gs. 30. gados Lāču muižas purvā zemniekiem tika atļauts celt mājas; apbūve aprobežojās ar divu līdz trīs stāvu ēkām.

19. gs. vidū muiža piederēja agronomam Gotlībam Ferdinandam Zēmundam (Seemund), kura dzimtai piederēja arī kaimiņos esošā Dzirnavmuiža (Mühlenhof), vēlākā Zēmunda muiža (Seemundshof), bet līdz 20. gs. 30. gadiem muiža bijusi Šilingu (Schilling) ģimenes īpašums.

Lāču muižas iela 20. gs. 80. gados pārtapa par Nīcgales ielu, un arī pati muižiņa aizgāja bojā. Netālās toreizējās 55. vidusskolas skolēni vēl atceras šļūcam pa muižas dīķa nogāzēm uz mugursomām, un daži pat piedalījušies muižai piederošās ēkas nojaukšanā.

Kadrus ar Lāču muižas tirgu un vēsturnieces Brigitas Brigeres stāstījumu par Lāču muižu skatiet raidījumā “Ielas garumā” (2:10).

Dārzciema karte
Lāču muižas atrašanās vieta 1930. gada kartē. Avots: http://www.ambermarks.com/_Pieminekli/IsieApraksti/Riga/Darzciems/LacuMuiz.htm.
Lāču muižas ēka. Avots: http://www.zudusilatvija.lv/objects/object/36695/.
Lāču muižas ēka. Avots: http://www.zudusilatvija.lv/objects/object/36696/.
Lāču muižas ēka. Avots: http://www.zudusilatvija.lv/objects/object/27571/.

Avoti

http://www.ambermarks.com/_Pieminekli/IsieApraksti/Riga/Darzciems/LacuMuiz.htm

https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/09.01.2005-ielas-garuma-kazokzveru-ielas.id132347

https://apkaimes.lv/darzciems/vesture/

http://www.zudusilatvija.lv/objects/object/27571/

Dārzciema iedzīvotāju atmiņas

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *